«Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου» Ασημένιος ο Μίλτος Τεντόγλου – Στο τελευταίο άλμα τον κέρδισε ο Κινέζος Βάγκ

Ένας απίστευτος τελικός που ο Μίλτος Τεντόγλου  τα έδωσε όλα,  από την πρώτη στιγμή του αγώνα τα άλματα του ήταν σταθερά πάνω από τα 8,20μ. όμως ο Κινέζος Βάγκ με καλύτερο άλμα φέτος στα 7,67μ. στο τελευταίο του άλμα έκανε το απίστευτο έφτασε τα 8,36μ. και πήρε το χρυσό μέσα από τα χέρια του πρωταθλητή μας.

«Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου» Ασημένιος ο Μίλτος Τεντόγλου - Στο τελευταίο άλμα τον κέρδισε ο Κινέζος Βάγκ

Ο Μίλτος πραγματικα «Πέταξε» στα 8,32μ. και ήταν μία ανάσα από το περίφημο quintuple για να γίνει ο πρώτος Ελληνας αθλητής που είναι ο εν ενεργεία κάτοχος του τίτλου και στους 5 μεγάλους αγώνες (Ολυμπιακοί, παγκόσμιο ανοιχτού-κλειστού, Ευρωπαϊκό ανοιχτού-κλειστού). Ομως, στο τελευταίο του άλμα ο Κινέζος που είχε φέτος 7,67μ., του πήρε το χρυσό με άλμα στα 8,36μ.

Στον τελικό ο Κινέζος Βάγκ, δεν έδειχνε με τίποτε ότι θα μπορούσε να πάρει έστω και ένα μετάλλιο και με ένα άλμα , μάλιστα το τελευταίο του, πήρε το χρυσό αφήνοντας τον Μίλτο Τεντόγλου  στην δεύτερη θέση και τα αργυρό μετάλλιο.